A gdybyś nie wiedział, po co sięgnąć, to proszę Cię bardzo, dziś podsuwam Ci pod nos 6 ciekawych tytułów.
Uważne współczucie – Paul Gilbert
W końcu! W końcu! W końcu! Z ogromną radochą przynoszę Ci bardzo ważną i dobrą nowinę – w końcu jest po polsku!
Powiem tak: jeżeli zaglądasz tu do mnie od jakiegoś czasu po to, żeby zanurzyć się w temat, który podkreślam najmocniej czyli w autoempatii, to BARDZO gorąco polecam Ci tą książkę.
Sięgnij po nią, a Paul Gilbert (psycholog, terapeuta, założyciel Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu) nauczy Cię łagodnego podejścia do siebie, innych i do życia. W tym celu połączy naukę, teorię i praktykę. Jedna z najlepszych książek o tym, jak mądrze żyć. Niesłychanie potrzebna w obecnych czasach.
A na marginesie, to od lat korzystam z wiedzy, którą przekazuje Paul Gilbert, oto teksty, w których go cytuję lub opieram się na jego teoriach i książkach, na wypadek gdybyś chciał rzucić okiem:
- „Akceptacja i empatia – zacząć od siebie czy od innych?”
- „Kiedy o siebie dbam, a kiedy po prostu sobie folguję? – Granica jest bardzo wyraźna”
- „Autoempatia – Umysł, który ze sobą nie walczy, to umysł szczęśliwy, trzeźwo myślący i spokojny”
- „Autoempatia – może jeszcze tego nie wiesz, ale praktykujesz ją od dawna”
- „Czy autoempatia może Ci zaszkodzić?”
Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak być wolnym i odmienić własne życie – Ichiro Kishimi
Tu z kolei mamy książkę o teoriach wybitnego lekarza i psychoterapeuty Alfreda Adlera i jego spojrzeniu na życie oraz ludzką psychikę.
Ale spokojnie, nie musisz być fanem psychologii ani Adlera, żeby naprawdę skorzystać z tej książki. Bo przepełniają ją niesłychanie ciekawe treści, intrygujące twierdzenia, pobudzające do myślenia pytania. A wszystko w formie dialogu pomiędzy młodym człowiekiem a filozofem.
Jeżeli uważasz, że o tym, jak żyjesz, decyduje Twoje środowisko lub przeszłość – filozof dokładnie Ci pokaże, dlaczego się mylisz. Zdecydowanie warte przeczytania i przemyślenia.
W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem – Steven Hayes
Nie mam pojęcia, dlaczego dopiero teraz wspominam Stevena Hayes’a! To mój niewybaczalny błąd, który spieszę naprawić.
Jeśli nazwę Hayes’a jednym z moich absolutnie najulubieńszych psychologów to nie przesadzę. Czytam go często (a jest co, bo napisał 44 ksiażki!), słucham go często i ciągle się od niego uczę.
Psycholog, naukowiec, wykładowca, twórca terapii ACT, ale przede wszystkim człowiek, który sam zmagał się z atakami paniki oraz lękami. W pewnym momencie swojego życia (czyli jak to bywa, wtedy, kiedy problemy zaczęły go przerastać), postanowił sobie pomóc.
Udało mu się to osiągnąć, a wiedzą na ten temat podzielił się z całym światem. I całe szczęście! Więc jeśli chcesz dowiedzieć się, jak złapać zdrowy dystans do swoich myśli, jak odpuścić walkę ze sobą i przestać wierzyć w każdą najmniejszą rzecz, która przyjdzie Ci do głowy – ta książka Ci w tym pomoże.
Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich a zwłaszcza samych siebie – Dan Ariely
Fajna książka o tym, jak kłamiemy i oszukujemy. A robimy to oczywiście na okrągło. Tylko mamy jedno w pamięci: żeby nie stracić o sobie dobrego mniemania.
Dan Ariely przywołuje całą masę bardzo ciekawych eksperymentów i badań, które pokazują wyraźnie, że okazja naprawdę czyni złodzieja, a temu, kto raz oszukał, kolejne oszustwa przychodzą o wiele łatwiej.
No cóż, taka prawda. Warto się z tą prawdą zapoznać, a książka, mimo że naukowa, to czyta się lekko i bardzo przyjemnie. Warto.
Autor ma na koncie kilka świetnych TED’ów, także jeśli nie sięgniesz po jego książki, to polecam, przemawia tak jak i pisze, ciekawie i z humorem.
Emocjonalne SOS – Guy Winch
Jeżeli jesteś człowiekiem, to będziesz co jakiś czas odczuwać emocjonalne cierpienie. A jeśli cierpisz, to dobrze mieć przy sobie takie książki jak ta.
Każdy rozdział opisuje konkretny rodzaj cierpienia, które dobrze znamy: odrzucenie, porażka, samotność, strata, czy niskie poczucie własnej wartości.
Autor wyjaśnia, co się dzieje, jak to wygląda i co zrobić z tym co nas boli. Praktyczna i pomocna – taka jest ta książka. Na pewno warto mieć ją na półce i w pamięci na wypadek gorszych dni.
To na którą się skusisz? :-)